Změny v přípravcích na ochranu révy vinné 2022
Které přípravky pro révu vinnou v letošním roce končí? Jaké jsou změny v povolených přípravcích POR?
Ochrana rostlin vždy patřila mezi nezbytnou součást jejich pěstování. Každá zdravá, silná a vitální rostlina je schopna svému pěstiteli poskytnout plnohodnotnou a kvalitní sklizeň. Sytě zelené vinice a plné sudy lahodného moku jsou přeci přáním každého vinaře. Pro tento ideální stav je však hlavně v horších ročnících nutné šáhnout po přípravcích na ochranu rostlin (POR). Tyto jsou neodmyslitelně spjaty s hospodařením na zemědělské půdě a primárně mají sloužit k ochraně rostlin proti škodlivým činitelům v případech, kdy všechna ostatní opatření selhala nebo nevykázala očekávanou účinnost.
Každý POR obsahuje jinou účinnou látku, může jich být současně i více najednou. Různorodost jednotlivých účinných látek je dána jejich původem, získávají se z různých zdrojů. Může se jednat o extrakty rostlin (např. extrakty z juky či kvasinek), další mohou být minerálního původu (např. měď, síra nebo hydrogenuhličitan draselný) nebo s mikrobiálním základem (např. Bacillus thuringiensis). Drtivá většina účinných látek však pochází z laboratoří, ve kterých jsou chemicky syntetizovány, a právě tyto jsou bezesporu v krizových dnech na vinicích nejúčinnější. Všichni si ale všímáme, že současná nabídka POR je každoročně čím dál víc oklešťována. Zajímavé je, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například ve farmaceutickém nebo kosmetickém průmyslu, to jen pro srovnání.
Účinné látky v POR figurují v dominantním zastoupení. Pesticidy totiž dále obsahují kromě tzv. „formulačních přísad“, které zajišťují základní funkčnost přípravku, také například synergenty (k podpoře aktivity účinné látky), safenery (zvyšují bezpečnost přípravku - např. snížení fytotoxicity) a adjuvanty (zpravidla zlepšení fyzikálně chemických a biologických vlastností přípravku). Proces schvalování nového přípravku na trhu je vysoce složitý a je podmíněn řadou faktorů, které cílí především na co „nejzelenější“ vliv na okolní prostředí při současném zachování co nejlepší účinnosti proti patogenům. První aspekt se v této době zdá býti důležitější.
Složení POR.
Přezkum účinných látek je celoevropský proces se zapojením všech členských států, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropské komise. Zvláště v dnešní době sílícího tlaku na zákaz konkrétních pesticidů je silně žádoucí, aby jejich používání bylo správné a nebylo spojováno s bezpečnostními riziky. Některé účinné látky „staré” třeba čtyřicet let jsou v delším časovém horizontu přehodnoceny ve světle nejnovějších poznatků, na jejichž základě mohou být zakázány. Zde vzniká problém, protože ona účinná látka může být součástí mnoha komerčních produktů a to pochopitelně „lavinově“ strhne mnoho přípravků, na které jsme byli dlouhodobě zvyklí.
Těmito kroky je ohroženo především pěstování minoritních plodin, kde v podobných případech chybí náhrada. Tudíž se toto citelně dotýká i vinařů, zejména malopěstitelů révy vinné. Zde syntetických pesticidů ubývá citelně. To se pochopitelně odráží také v současné nabídce na našich prodejnách. Právě na syntetické POR se malovinaři v minulosti tradičně spoléhali. Vzpomeňme například na MELODY COMBI, které na keřích spolehlivě zastavovalo již rozběhnutou infekci plísně révové a také bezpečně chránilo před primárními infekcemi plísní šedou. Smutným faktem pro hobby vinaře nyní zůstává velmi omezená nabídka POR a nutnost přizpůsobit se tomuto trendu zřejmě dlouhodobě, vystačit si se zbývající nabídkou a takovými účinnými látkami, jejichž používání zakázáno není. Otázkou zůstává, zda budou v budoucnu kromě zákazů a omezování syntetických účinných látek a přípravků tyto skutečně postupně nahrazovány jinými méně nebezpečnými. Současné signály jsou však takové, že na „black list“ POR bude těchto přípravků stále přibývat a v přednost budou vstupovat ty ekologicky šetrnější.
Které přípravky pro révu vinnou v letošním roce končí? Jaké jsou novinky?
Přinášíme stručný přehled:
- V roce 2022 bylo ukončeno používání hojně užívaných přípravků na plíseň révovou RIDOMIL GOLD MZ PEPITE, ACROBAT a DITHANE DG NEOTEC. Opatření se týká jak hobby tak profi pěstitelů. Důvodem ukončení těchto přípravků je jejich účinná látka mankozeb. V České republice se podle oficiálních statistik v polovině 90. let jenom na brambořištích ročně použilo více než 200 tisíc litrů této oblíbené látky. Velké množství sloužilo také k ochraně olejnin, ovoce, zelenin a v neposlední řadě právě i révy vinné. Použití mankozebu je s účinností od 4. ledna 2022 zakázáno Prováděcím nařízením Evropské komise č. 2020/2087, a to vzhledem ke skutečnosti že je klasifikován jako toxický pro reprodukci kategorie 1B a že jsou splněna kritéria pro identifikaci vlastností vyvolávajících narušení činnosti endokrinního systému u lidí a s největší pravděpodobností u necílových organismů.
- Začátkem letošního roku byl také ukončen prodej přípravku na padlí révové TALENT. Opět pro obojí uživatele. Jeho použití je však stále povoleno. Kdo má tedy zásoby, může je spotřebovat. V příštím roce (od 16.1.2023) již bude použití TALENTu plně zakázáno.
- V březnu 2022 skončila platnost rozhodnutí k přípravku TANOS na plíseň révovou. Do 16.9. 2022 jej lze nadále užívat, k tomuto datu však možnost prodeje i použití končí.
- U hobby pěstitelů velmi oblíbený přípravek proti plísni révové PERGADO F zůstává nadále k dispozici pouze pro profi pěstitele révy vinné a k použití pouze za podmínky vlastnictví certifikátu o odborné způsobilosti k nakládání s přípravky na ochranu rostlin.
- ÚKZÚZ dále informuje, že na základě aktuálně platného prováděcího nařízení Komise (EU) 2021/2081 ze dne 26. listopadu 2021 nebylo obnoveno schválení účinné látky indoxakarb. Používání zakoupených zásob přípravků na bázi této účinné látky bude možné v souladu s tímto nařízením nejdéle do 19. září 2022. S tímto v letošním roce končí účinný přípravek proti obalečům a křísům STEWARD.
- V případě účinné látky dimethomorf je také změna. V současné době je povoleno k použití už jen několik přípravků s touto účinnou látkou (AREVA COMBI, FORUM STAR nebo ORVEGO). Pro ty ostatní již skončila možnost uvádění na trh (např. již výše zmíněný ACROBAT).
- Na trh byla společností BASF uvedena novinka SERIFEL (0,5 kg/ha, resp. 0,05%) na plíseň šedou. Přípravek je biologický a je určen jak pro profi, tak pro hobby pěstitele. Silný fungicidní účinek proti plísni zajišťuje organismus Bacillus amyloliquefaciens kmen MBI 600. Tento mikroorganismus vytváří přirozeným způsobem metabolity lipopeptidů surfaktin a iturin, a má také antibakteriální účinek díky produkci různých antibiotik. Ochraná lhůta je stanovena na 3 dny.
- Látka spiroxamin, která je obsažená v přípravcích jako PROSPER, LUNA MAX nebo byla součástí již zrušeného FALCONu, tvoří nyní základní účinnou bází novinky na padlí révové PRONTO (0,5-1 l/ha). Tento fungicid je určen pouze pro profi vinaře.
- V rámci prodloužení registrace hnojiva DRAFOS dochází od letošního roku k rozšíření jeho použití pro ječmen jarní. Dostupnost přípravku je v letošním roce omezena vlivem nedostatku vstupních surovin k jeho výrobě, zejména chybí výnosy limitující živina fosfor. Pesimismus v tomto směru přidává i aktuálně špatná půdní vlhkost, která prohloubí problém příjmu v půdě dostupného fosforu rostlinami.
Zdroj: Ing. Klára Halouzková