Vhodná doba pro aplikaci přípravků proti šedé hnilobě - BS vinařské potřeby
Počáteční infekce plísně šedé může vlivem nepříznivého počasí nastávat již v době, kdy réva vinná kvete.
Počáteční infekce plísně šedé může vlivem nepříznivého počasí nastávat již v době, kdy réva vinná kvete. Před kvetením je tedy vhodnější vybírat přípravky minimálně s vedlejším účinkem k šedé hnilobě.
Nezbytností je ale aplikace postřiku už v době před uzavíráním hroznů, což spadá v závislosti na odrůdě a lokalitě přibližně na toto období. Tato potřeba se týká zejména míst, kde vinaři s chorobou pravidelně bojují a kteří upřednostňují kontaktní přípravky. Označení kontaktní už napovídá, že aplikovaná kapalina musí bezvýhradně zasáhnout nejenom bobule, ale i třapinu, kde se nachází zdroj infekce. Jako u všech ostatních významných houbových chorob je i zde mimořádně důležitá prevence.
Jak již bylo zmíněno, na trhu existují kombinované přípravky proti plísni révové s vedlejším účinkem proti plísni šedé jako MELODY COMBI, PEGASO nebo CASSIOPEE. Ty by měli kvalitní ochranu poskytnout také a je vhodné je využívat během všech rizikových období během vegetace. Výhodou je, že je lze v integrované produkci vykázat současně pro obě choroby.
Větší výběr je v kontaktních přípravcích primárně určených k ošetření proti plísni šedé. Mezi ty nejčastěji používané patří zejména THIRAM GRANUFLO, PYRUS nebo novinka na trhu SCALA. Tyto fungicidy však spolehlivě účinkují pouze při dodržení aplikace před termínem uzavření hroznů. Jakmile jsou hrozny, je vhodnější osvědčený, kontaktní a částečně systémově působící přípravek TELDOR s krátkou ochrannou lhůtou 14 dní. Účinná látka fenhexamid dokáže proniknout až k třapině a spolehlivě chránit před dalším rozvojem infekce. Nejspolehlivější ochranu však poskytuje SWITCH, jediný fungicid s kontaktním i systémovým účinkem proti plísni šedé.
Zajímavou alternativou může být také naše novinka DRAFOS, originální minerální hnojivo s vysokým poměrem čistých živin (P20 53 %, K20 47%), které vykazuje vysoké pH k hodnotě 10, které zamezuje rozvoji houbových chorob. Tento přípravek mimo léčivý účinek poskytuje také vysoké množství draslíku pro správné vyzrávání dřeva a fosforu pro zlepšení fenolické zralosti hroznů.
Počátek zaměkání je hlavním rizikovým obdobím a zejména odrůdy s hustým hroznem vykazují vysokou citlivost k infekci. Nejvyšší riziko napadení hrozí u ranějších odrůd, jako např. Irsay Oliver, Muškát Moravský nebo Müller Thurgau. Přesné doporučení vhodného přípravku závisí na řadě faktorů, hlavní je současná míra infekce a předešlý použitý prostředek. Jedná se o individuální záležitost.
Kombinované přípravky proti plísni révové s vedlejším účinkem proti plísni šedé
Kontaktní přípravky primárně určené k ošetření proti plísni šedé