Předsběrová analýza 2021 - 36. týden
Jaké jsou výsledky první letošní předsběrové analýzy hroznů?
Již devátou sezónu informujeme vinohradníky a vinaře o aktuálním stavu vyzrálosti hroznů pomocí specializovaných měření a analýz. Výsledky první letošní analýzy z 36. týdne najdete níže.
V uplynulém týdnu bylo teplé a slunečné počasí s vyrovnanými teplotami. Níže uvedený graf týdenních teplot je z meteostanice ve Velkých Bílovicích z trati Zadní Hora a je podobný i v ostatních lokalitách.
Údaje byly získány z webových stránek firmy AMET-sdružení Litschmann & Suchý http://www.amet.cz/.
Již druhým rokem dochází k mírnému posunu začátku vinobraní oproti minulým sklizním. I když konec léta je spíše teplotně podprůměrný s častějšími srážkami, předpověď na nadcházející období je příznivá, jsou hlášeny teploty kolem 25 °C s občasným výskytem přeháněk. Počasí v tomto týdnu je přesně takové, jaké bychom teď potřebovali. Slunečné počasí a nižší noční teploty znamenají pozitivní posun v aromatické zralosti bobulí, očekávaný vzestup cukernatosti a pokles kyseliny jablečné.
První výsledky rozboru hroznů v tomto týdnu ukazují lehce vyšší cukernatost oproti minulému ročníku. V roce 2020 byly naměřeny v tomto týdnu průměrné hodnoty cukernatosti 12,2 °NM a titrovatelných kyselin 13,7 g/l v bobulích bílých odrůd. Nyní v 36. týdnu je obsah cukrů průměrně 16,0 °NM, titrovatelných kyselin 12,7 g/l a pH se pohybuje kolem příznivé hodnoty 3,00.
Na vinicích probíhá pomalé dozrávání hroznů napříč všemi lokalitami.
Kvalita suroviny vhodné ke sběru již není založená jen na obsahu cukernatosti. Význam pro kvalitní, především bílá vína, mají právě titrovatelné kyseliny a organické kyseliny spolu s hodnotou pH. Kyselina vinná je v hroznech stabilní, vzniká před zaměkáním bobulí a během zrání se zásadně nemění. Vliv na její změnu má především výživa a hnojení vinné révy a vyšší srážky. K výraznějším změnám během dozrávání dochází právě u kyseliny jablečné. Největší vliv na její snižování má oslunění bobulí a dobře provedené zelené práce.
Optimální poměr kyseliny vinné a kyseliny jablečné u bílých vín je 3-2:1. Dle naměřených hodnot v tento týden sbíraných hroznech můžeme pozorovat stále vysoké hodnoty kyseliny jablečné – poměr kyseliny vinné a jablečné je v průměru nyní 1:1. Lepších poměrů organických kyselin v těchto dnech dosahuje pouze Müller Thurgau, kdy průměrná hodnota kyseliny vinné je 7,4g/l a kyseliny jablečné 5,2g/l; průměrná hodnota pH je 3,20. Jakých hodnot cukernatosti aktuálně dosahuje vidíme v grafu níže.
V některých lokalitách, kde byly vinice zasaženy krupobitím jsou právě odrůdy Müller Thurgau napadeny hnilobou, jak vidíme na obrázku.
Právě při poškození bobulí, za nepříznivých podmínek, při vysoké vlhkosti, deštivém počasí a ve spojení s chladnějšími teplotami dochází k nežádoucí infekci a rozvoji plísně šedé. V moštech se objevuje díky tomuto napadení nízká koncentrace zkvasitelných cukrů, nízká koncentrace dusíku, přítomnost toxinů, aromatické odchylky v důsledku metabolitu plísní, vyšší koncentrace kyseliny octové, obtížnost čiření a následné filtrovatelnosti vína z důvodu zvýšené viskozity a v neposlední řadě i vzestup koncentrace kyseliny glukonové.
Ing. et Mgr. Michaela Osičková, e-mail: enolog@vinarskepotreby.cz
Předsběrové analýzy jsou pro tuzemské vinaře užitečným pomocníkem při určování vhodného okamžiku pro zahájení sběru hroznů jednotlivých odrůd.
Stejně jako v předchozích letech jednou týdně až do konce sklizně bezplatně zveřejňujeme výsledky laboratorních rozborů moštu z různých odrůd révy ze čtyř vinařských podoblastí: Mikulovské, Slovácké, Velkopavlovické a na Slovensku v Malokarpatské podoblasti.
Pro určení optimálního termínu sklizně jsou mimo samotné cukernatosti důležité také hodnoty pH, titrovatelných a organických kyselin. Přestože není analýza provedena přímo na vinici každého konkrétního vinaře, poskytuje pěstitelům řadu praktických a užitečných informací.
Analýzy zveřejňujeme každý týden na www.vinarskepotreby.cz.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud se chcete rozhodovat o sběru vaší úrody mimo jiné i na základě analytických hodnot, nabízíme vám službu Analýzu hroznů. Na základě rozboru dostanete výsledky s hodnotami aktuálního množství glukózy a fruktózy, potenciálního alkoholu, titrovatelných kyselin, hodnoty pH, a YAN, které vám pomohou při rozhodování o vhodném termínu sklizně.
Pokyny pro odběr vzorků:
- Správný postup sběru hroznů je nejdůležitějším krokem
- Vždy sbírat hrozny/bobule ze dvou řádků – tj. odběr zprava i zleva – střídat stranu řádku na slunci a stranu zastíněnou
- Nesbírat hrozny na okrajích v prvních 10 metrech řádku
- Vynechat ze vzorkování nepravidelné nebo nemocné keře
- Odebrat vzorky minimálně z každého 5 keře
- Sbírat rovnoměrně hrozny/bobule ze stínu/slunce, shora/zdola, různých výšek – spodek/vrch
- Střídat vnitřní a vnější stranu hroznu
- Střídat bobule u stopky, vrcholu a spodku hroznu
- Vzorkujeme-li odrůdy s kompaktními hrozny, je nutné odebírat celé hrozny
- Odebírat průměrný vzorek z vinohradu Množství vzorku nemá vliv na průměrnou hodnotu, ta závisí na počtu odběrů. Z praktického hlediska se odběr cca 10 bobulí na keř ukazuje jako nejvhodnější. Odebírat je nutné hrozny zakryté listy, stejně jako exponované na sluneční straně a brát střídavě z jedné a druhé strany řádku a z různých výšek. Odběr pouze malého množství hroznů je nepřesný! Tzn. ustřihnout část bobulí z hroznu a mít spíše víc odběrů z více hroznů, než jen přivézt 3-5 celých hroznů
- Hrozny nejblíže keři jsou sladší než ty, které nacházejí na konci tažňů. Nejzralejší jsou zpravidla nejvýše nad zemí, protože míza směřuje k vrcholkům a do nejdelších ramen. Není vhodné orientovat se podle jednoho náhodně zvoleného keře.
V BS laboratoři nabízíme dvě služby, které můžete v průběhu nadcházející kampaně využít:
- Analýza hroznů S0149 (doporučujeme pro objektivní výsledky nasbírat bobule cca 0,5kg dle předchozího postupu)
- Analýza moštů S0150 (vylisovaná šťáva o objemu minimálně 0,2l)
Bližší informace o analýzách a cenách sledujte v našem aktuální ceníku laboratoře.