Jak se vyznat v pesticidech?
Hobby / zahrada
Pod souhrnným názvem PESTICIDY se skrývají všechny přípravky, které jsou určeny k hubení rostlinných i živočišných škůdců nebo i k ochraně rostlin.
Pesticidů je celá řada, podle určení k hubení určitého organismu pesticidy dělíme na:
- Aficidy: přípravky určené k hubení mšic
- Akaricidy: přípravky určené k hubení roztočů
- Algicidy: přípravky určené k hubení řas
- Arborocidy: pesticidy určené k hubení stromů a keřů
- Avicidy: přípravky určené k hubení ptáků
- Fungicidy: prostředky určené k ochraně před houbovými chorobami
- Herbicidy: pesticidy určené k hubení rostlin (plevelů)
- Insekticidy: přípravky určené k hubení hmyzu (dezinsekce)
- Molluskocidy: prostředky určené k hubení měkkýšů
- Nematocidy: prostředky určené k hubení hlístic a jiných červů
- Piscicidy: přípravky určené k hubení ryb
- Rodenticidy: přípravky určené k hubení hlodavců (deratizace)
Podle působení se pesticidy dále dělí nás:
- kontaktní – účinná látka zůstává na povrchu rostliny, přenos dotykem
- systémové – účinná látka proniká do rostliny, napadá pletiva, a tím rostlinu zabíjí
- respirační – přenos vzduchem
- požerové – přenos trávicím ústrojím
- přírodního původu
- syntetické látky
- biopreparáty
Jak rozumět údajům uvedených na etiketách?
- Kontaktní přípravky - účinná látka neproniká do rostlin, zůstává pouze na povrchu v místě aplikace. Při aplikaci je nutné důkladně ošetřit celou rostlinu. Pronikají do těla patogena a zabraňují klíčení spor. Pro dobrou ochranu je zapotřebí vytvořit souvislý film. Doba účinku je 12 dnů, při silném tlaku 5-7 dnů. Při velmi silném tlaku nejsou pro aplikaci vhodné. Po dešti se srážkami nad 25 mm jsou smyté kompletně a nejsou tak dále účinné. Nevzniká zde rezistence. Většina jich jsou pouze preventivní (měďnaté, sirnaté, atd.).
- Systémové přípravky - účinná látka proniká do rostlin a je rozváděna v celé rostlině. Pronikají do pletiv rostliny a prostřednictvím rostlinných šťáv procházejí celou rostlinou a chrání tak i nové přírůstky. Používají se při velmi silných a dlouho přetrvávajících infekčních podmínkách a jejich účinek trvá 12-14 dnů a při silném tlaku 8-10 dnů. Doporučuje se použít je v bloku alespoň 2x po sobě. Nevyžadují pokrytí celé rostliny.
- Přípravky s hloubkovým účinkem - účinná látka proniká do hlubších vrstev rostlinných pletiv, ale není rozváděna v celé rostlině. Někdy také nazývané lokálně systémové. Pronikají do pletiv rostliny a mají lokální účinek, tzn. že se pohybují pouze z jedné strany či části listu na druhou stranu. Doba účinku je 12 dnů a při silném tlaku 5-7 dnů. Při velmi silném tlaku a dlouho přetrvávajících infekčních podmínkách by se musel postřik aplikovat po 4-5 dnech, což není vhodné kvůli vzniku rezistence.
- Přípravky translaminární - pronikají do pletiv translaminárně. Obvykle se uvolňují páry, které „obalí“ celou rostlinu a chrání tak i neošetřená místa. Zpravidla však vyžadují dokonalé pokrytí rostliny. Doba účinku je 12-14 dnů a při silném tlaku 8-10 dnů. Při velmi silném tlaku a dlouho přetrvávajících infekčních podmínkách 6-8 dnů.
- Aplikace preemergentně - většinou se tento pojem vyskytuje u herbicidů, tj. přípravků hubící plevele. Jedná se o aplikaci přípravku postřikem ještě před vzejitím kulturní rostliny nebo plevele. Specifikace jsou vždy uvedené na konkrétním příbalovém letáku
- Aplikace postemergentně - většinou se tento pojem vyskytuje u herbicidů, tj. přípravků hubící plevele. Jedná se o aplikaci přípravku postřikem po vzejití kulturní rostliny nebo plevele. Specifikace jsou vždy uvedené na konkrétním příbalovém letáku.
- Selektivní herbicid - přípravek hubící určitě druhy plevelů - jednoděložné nebo dvouděložné (nelze hubit obě skupiny zároveň).
- Totální herbicid - přípravek hubící všechny druhy plevelů (jednoděložné i dvouděložné), včetně kulturních rostlin (hubí veškerou vegetaci).